0
Košarica
0,00 €
0

Košarica je prazna

Brezplačna dostava za nakup nad 35 €
  • Domov
  • / Angleški buldog

Angleški buldog

18.06.2014

Od kod prihajam…

Prve buldoge so vzredili iz mastifov v Britaniji s prav posebnim namenom – vaba za bike. V literaturi je pasma prvič omenjena okoli leta 1500. Takrat so bile bikoborbe priljubljen šport. Naloga buldoga je bila, da se je biku obesil za vrat in ga ni izpustil, vse dokler ni njegov lastnik bika ujel. Na srečo so ta kruti šport v 19. stoletju le prepovedali. V vmesnem obdobju so buldoge lastniki preizkušali tudi v pasjih bojih, a se tam niso prav dobro obnesli. Zato so rejci postopoma izločali agresivne pse iz reje in nastala je priljubljena pasma družabnih psov. Prvi standard pasme je bil zapisan leta 1878, a ta še danes ni povsem usklajen, zato se predpisana višina in teža angleških buldogov razlikujeta med državami.

 

Kako izgledam…

 

Angleški buldog je nizek, čvrst pes močnega okostja s široko glavo in rameni. Njihova dlaka je gosta in kratka. Možne so raznolike barve in vzorci – vsi rjavi odtenki, bela in tigrasta. Le črna barva ni dovoljena. Koža na glavi, prsih in okoli repa je nagubana.  So ena redkih pasem s kratkim repom, pri katerih se repa ne reže, temveč se že skotijo s kratkim, ki je lahko raven ali privihan.

 

Kakšen sem…

 

Izjemno družaben in prijazen

Kljub temu, da so buldoge najprej vzrejali kot borbene pse, je buldog danes popolno nasprotje. Imajo prijazen in neagresiven karakter, ki je popoln za družinskega psa.  Dobro se razumejo tako z otroki, kot ostalimi domačimi živalmi in drugimi psi. Na dom in družino se močno navežejo in so radi ob svojih ljudeh. Zaradi svoje družabnosti ne marajo samote in bodo nesrečni, če bodo dlje časa sami. Tudi do tujcev je prijazen, a opozori na njihov prihod. Drugače gre za mirno pasmo, ki ne laja veliko.

Počasen – a ne nujno zaradi lenobe, temveč ker vse rad premislim s svojo glavo

Buldogi so odločni, vztrajni in razmišljujoči psi. To ni pes za lastnike, ki pričakujejo, da bo pes v trenutku in natančno sledil vsakemu njihovemu ukazu. Buldog vsak ukaz premisli in ga večinoma tudi izvede, a le zelo počasi. Odrasel pes redko namenoma ignorira lastnikov ukaz, seveda ob pogoju, da smo ga že od malega vztrajno šolali.

Nisem preveč navdušen nad aktivnostmi

Gre za dokaj neaktivno pasmo. Čeprav so radi med otroci, ne pričakujte, da bodo tekali in se igrali z njimi. Buldogom je dovolj, da mirno poležavajo ob svoji družini. Kot mladički so še dokaj živahni, nato pa se umirijo in jih je težko navdušiti za aktivnosti in igro. Dovolj bo vsakodneven zmeren sprehod, pri katerem moramo vztrajati tudi, ko pes ne bo kazal navdušenja nad aktivnostmi. So namreč nagnjeni k debelosti in redna zmerna vadba je odločilnega pomena.

Zgodnje in vztrajno šolanje sta ključna

Dve izmed lastnosti, ki so jih ti psi obdržali od svojih predhodnikov, sta trma in dominanca. Zato so za latnika buldogov primerni mirni in odločni ljudje.  Vsaj osnovnih povelj in mej naučimo že mladička. Skozi vztrajno šolanje brez sile in s prijazno besedo za spodbudo in nagrado se vzpostavi spoštljiv odnos za celo življenje. Seveda pa ne pričakujte, da bo vaš buldog blestel v pasji šoli. Gre za počasno in razmišljujočo pasmo in bolj kot temeljito izvajanje povelj je pomembno vzpostavljanje odnosa s psom. Boljši kot dolgotrajni treningi  so kratke serije ukazov, da ohranimo zbranost našega psa in te potem večkrat ponavljamo.

Popoln pes za v stanovanje, če nas ne moti nekaj sline

Zaradi svoje mirnosti in tihosti so to popolni psi za v stanovanje. Tudi zaradi družabnosti so vedno radi ob svoji družini. Kratka tanka dlaka jih ne ščiti pred mrazom in drugimi vremenskimi vplivi. Tako ga moramo zunaj pozimi ščititi pred mrazom, poleti pa pred vročino, saj se zaradi krajših dihalnih poti hitro pregrejejo. Ker je to, ki bo zadovoljen z poležavanjem večji del dneva, z njim v stanovanju ne bo težav. Seveda pa se boste morali navaditi na smrčanje, ki je posledica potlačenega smrčka. Poleg tega se pogosto slinijo in packajo pri hranjenju, kar je potrebno sprejeti.

 

Koliko dela je z nego…

 

Nega je nezahtevna. Buldogom dlaka povprečno izpada in ker je tanka in kratka, bo naše stanovanje ostalo dokaj čisto. Še posebej, če ga vsakotedensko skrtačimo in tako odstranimo odvečne dlake. Kopamo ga po potrebi in ne prepogosto. Posebno pozornost moramo nameniti čiščenju kožnih gub – to počnemo vsakodnevno, da ne pride do kožnih vnetij, ki znajo biti zelo neprijetna. Pazljivo jih obrišemo z brisačo, še posebej kadar se pes zmoči. Poleg tega mu redno čistimo ušesa in zobe ter skrajšamo kremplje, ko je to potrebno.

 

Kako je z mojim zdravjem…

 

Gre za pasmo z kar nekaj zdravstvenimi težavami. Glede na velikost imajo razmeroma kratko življenjsko dobo – 8 do 10 let. Pomembna je izbira dobrega rejca, da se izognemo dednim boleznim. Najbolj pogoste težave so: težave z dihanjem, sapnikom in nosnicami, bolezni oči in slab vid, kožne infekcije, displazije komolcev in kolkov ter težave s koleni. Občutljivi so na mraz, posebej pozorni pa moramo biti v vročih dneh, ko se zaradi krajših dihalnih poti zrak ne ohladi dovolj in jih zato dodatno ogroža vročinska kap. V kar 80% primerov je pri kotenju potreben carski rez, saj imajo mladiči zelo široke glave. Nagnjeni so k prekomerni teži in napenjanju, zato sovolj časa posvetimo izbiri primerne in kvalitetne pasje hrane.

 

Za zdravje angleškega buldoga je ključna izbira primerne in kvalitetne hrane. Priporočamo...

NOW Fresh - puran, losos, raca brez žit

Canagan Free Run Chicken - piščanec iz proste reje

Symply Lamb&Rice - z jagnjetino in rižem

 

Znani predstavniki pasme…

 

Colossus – angleški buldog v filmu Odbite zabave divjega Vana (»Van Wilder Party Liason«, 2002), Large – buldog pokojnega pevca Michaela Jacksona, Guido – buldog motorista Valentina Rossija, Diamond – psička pevca Chrisa Browna, Elvis – buldog pevke Pink, ki se je utopil med plavanjem v bazenu, ona pa ima v spomin nanj tatu na roki, Matzoball, Meat Ball in Babu – trije buldogi igralca Adama Sandlerja,…

  

Colossus                  Large                   Guido