0
Košarica
0,00 €
0

Košarica je prazna

Brezplačna dostava za nakup nad 35 €

Samojed

23.05.2014

 

Od kod prihajam…

Samojedi so ime dobili po istoimenskem nomadskem ljudstvu Samojedov oz. Nenetov, ki so v Sibirijo prišli iz centralne Azije. Ljudstvo se je v ostrih razmerah za preživetje zanašalo na svoje črede severnih jelenov. Živeli so v šotorih in se pogosto selili, da so njihove črede imele kaj jesti. Gojili so smejoče bele pse za varovanje in vodenje čred ter vleko sani. Uporabljali so jih tudi kot pomočnike pri lovu na medvede. Samojedi so spali z njimi v šotorih, kjer so jih ponoči greli, še posebej otroke. Večina modernih samojedov izvira iz psov, ki so jih pripeljali iz Rusije konec 19. stoletja. Fotografije iz tistega časa dokazujejo, da se pasma vse od takrat ni skorajda nič spremenila. Nedavne analize DNK so pokazale, da samojed spada med 14 najstarejših pasem psov, ki so do danes ostale bolj ali manj nespremenjene. Samojede so veliko uporabljali v vpregah, še posebej v izjemnih naravnih pogojih kot jih imata Arktika in Antarktika. Kot vodilni pes v Amundsenovi vpregi je bil samojed tako prvo živo bitje, ki je stopilo na južni pol.

 

Kako izgledam…

Samojede takoj prepoznamo po bujnem belem kožuhu in smejočem izrazu. To je srednje velika, močna in vzdržljiva, a hkrati elegantna pasma. Samojedi imajo gosto dvojno dlako: podlanka je krajša, mehkejša in zelo gosta, krovna dlaka je daljša, trda in ravna. Okrog vratu je dlaka malo daljša, tako da še posebej pri samcih tvori grivo. Na glavi in sprednjih straneh nog je dlaka krajša. Čeprav so najbolj pogosti in najbolj poznani beli samojedi, so prav tako lahko tudi krem barve ali beli z biskvitno barvo. Značilen je tudi njihov rep, ki je zvit na hrbtu in se hrbta dotika. Imajo rjave ali črne oči mandljaste oblike. S črno so obrobljene tudi ustnice, ki so v kotičkih privihane navzgor in dajejo samojedom značilno veder obraz. Ušesa so pokončna, trikotna in dobro poraščena.

 

Kakšen sem…

 

Prijazen in družaben

Samojedi so izrazito družabni psi, saj so vedno živeli močno povezani s človekom. Prijazni so do vseh ljudi, zato načeloma niso dobri čuvaji. Obožujejo otroke in se radi igrajo z njimi, pri tem pa so potrpežljivi in nežni. Dobro se razumejo tudi z ostalimi domačimi živalmi, še posebej s psi, saj so navajeni živeti v tropu. A iz njihove zgodovine jim je ostal njihov lovski nagon, zato znajo preganjati sosedove mačke ali divje živali.

Igriv, ljubezniv in nadvse prilagodljiv

Ti nežni kosmatinčki ostanejo igrivi vse življenje. So dokaj aktivni psi, radi tečejo in hodijo na dolge sprehode. Po dnevnem sprehodu bodo v stanovanju mirni, zato lahko živijo tudi v manjših stanovanjih. Še boljše je seveda ograjeno dvorišče, kjer lahko tekajo. V vsakem primeru je obvezen tudi dnevni daljši sprehod. Nizke temperature zanje zunaj niso problem, v takšnih se najbolje počutijo. Poleti pa jim moramo zagotoviti vsaj senco, da jim ni prevroče. Njihova svetla dlaka jih ščiti pred vročino in soncem, zato prenašajo vročino boljše kot ostale arktične in dolgodlake pasme. Tako lahko živijo zunaj ali notri, so izjemno prilagodljivi, paziti moramo le, da ne bodo osamljeni. Če jim ne bomo posvečali dovolj časa in fizičnih aktivnosti, lahko postanejo uničevalni, kopljejo in lajajo. Lastnost pasme je posebno visoko oglašanje, ki se sliši kot neke vrste petje.

Inteligenten, a zelo samosvoj

So inteligentni psi, a to izrabljajo v svoj prid. So svojeglavi in razmišljajo samostojno, kot so od njih pričakovali nomadi. So učljivi psi, a hitro izgubijo motivacijo in ne marajo ponovitev. Začnemo že z mladičkom in najprej z njim vzpostavimo partnerski odnos, temelječ na spoštovanju in pozitivni motivaciji. Šolanje mu moramo narediti zanimivo in bo rad sodeloval, drugače pa bo hitro izgubil zanimanje. Samojedi zelo uspešno tekmujejo v različnih pasjih športih, v Sloveniji smo imeli celo samojeda državnega prvaka v agilitiyu.

Rad vlečem, zato me raje že takoj odvadi vlečenja na sprehodu

Ker so samojede dolgo uporabljali kot vlečne pse, imajo vlečenje še vedno v krvi. Posvetimo dovolj časa šolanju že dokler je pes mlad. Če bomo predolgo oklevali, bomo imeli močnega odraslega psa, ki nas bo na sprehodu veselo vlekel za sabo in nas ne bo kaj dosti upošteval.

 

Koliko dela je z nego…

Samojedi so zelo primerni kot notranji psi tudi zato, ker nimajo izrazitega telesnega vonja, Na splošno so zelo čisti psi, umazanija z zunanje dlake sama odpade, ko se posuši. Zaradi goste dolge dlake je potrebno kar nekaj časa nameniti krtačenju s primerno kovinsko krtačo ali glavnikom. To počnemo vsaj dvakrat tedensko, v obdobju menjave dlake pa tudi vsakodnevno. Kopamo jih čim bolj poredko, dvakrat letno bo čisto dovolj.

 

Kako je z mojim zdravjem…

Gre za zdravo pasmo brez značilnih prirojenih bolezni. Pogostejše težave so displazija kolkov, gluhost in težave z očmi, kot je npr. progresivna atrofija mrežnice.

 

Primeren spremljevalec za…

  • aktivne posameznike in družine,
  • odločne ljudi,
  • športnike in pohodnike,
  • družine z otroki vseh starosti,
  • družine z več domačimi ljubljenčki,
  • aktivne starejše ljudi…

 

Hrana, najboljša za sijočo dlako, dobro kondicijo in trdno zdravje samojeda...

GO! Sensitivity&Shine z lososom

Symply Lamb&Rice - z jagnjetino in rižem

NOW Fresh - svež puran, raca, losos brez žit

 

Znani predstavniki pasme…

 

Rex of White Way – vlečni pes, ki je živel na polovici prejšnjega stoletja in rešil preko 30 življenj, kar nekaj od teh z vlečenjem razbitin pri letalskih nesrečah; Etah – vodilni vlečni pes vprege Roalda Amundsea v odpravi na južni pol; Johnny – samojed igralke Helen Hunt; Kevin – prikupen mladiček samojeda v filmu Snubitev (»The Proposal«) z Sandro Bullock in Ryanom Reynoldsom v glavnih vlogah...

  

Rex of White Way          Etah               Kevin