0
Košarica
0,00 €
0

Košarica je prazna

Brezplačna dostava za nakup nad 35 €

Vnetje ušesa pri psu

06.03.2013
Iščite po ključni besedi: pes, zdravje psa

Otitis ali infekcije ušes so pogoste pri psih. Obstaja veliko različnih vzrokov za bolezni ušesa in diagnosticiranje vzroka je pomemben del zdravljenja. Obolenje se pojavlja pri psih obeh spolov, vseh pasem in starosti.


Kakšna pa je razlika med vnetjem ušes in ušesno infekcijo?
Otitis oz. vnetje ušes, se nanaša na vnetno reakcijo v ušesu, ki lahko nastane zaradi različnih dejavnikov, vključno z alergijami na hrano, bolhe, itd.

Po drugi strani pa infekcija ušesa pomeni dejansko okužbo ušesa, bodisi z bakterijami, kvasovkami ali paraziti. Ušesna infekcija lahko zelo hitro povzroči otitis. Lahko pa je infekcija tudi sekundarni učinek po vnetju. Zato lahko pogosto v ušesih vašega psa diagnosticirajo tako vnetje kot ušesno infekcijo.

Obolenje je ponavadi posledica različnih vzročnih dejavnikov. Med neposredne povzročitelje vnetja zunanjega sluhovoda sodijo: zunanji zajedavci, med katerimi so najpogostejše ušesne garje, alergije, ki porušjo ravnovesje mikroflore v ušesu in zato pogosto sekundarno pride do bakterijskega ali glivičnega vnetja, zato je nujno zdraviti tudi primarno bolezen, se pravi alergijo, motnje v poroženevanju kože, tujki in avtoimunske bolezni. Sekundarni dejavniki, med katere spadajo bakterije in kvasovke, ki se nahajajo tudi v zdravem sluhovodu, pa običajno povzročijo vnetje, ko se naravno okolje v ušesu spremeni zaradi alergij, hormonskih nepravilnosti, prevelike vlage ali v kombinaciji s pogojnimi dejavniki, ki povečujejo tveganje za nastanek vnetja. Mednje sodijo: povešena ušesa, prirojeno ozek sluhovod, prekomerno izločanje ušesnega masla, zaraščen, vlažen ali zamašen sluhovod. Do vnetja srednjega in notranjega ušesa najpogosteje pride zaradi nezdravljenega vnetja zunanjega sluhovoda.

Da bi opazili, da ima pes težave z ušesi, ga je potrebno budno opazovati. Če boste psa opazovali, boste lahko pravočasno preprečili, da bi se okužba razširila na srednje in notranje uho.

Še posebej morate biti pozorni lastniki psov s povešenimi uhlji ali pa psa z velikimi, zelo poraslimi uhlji. Takšni uhlji preprečujejo zračenje, povzročajo pregrevanje in preveliko izločanje ušesnega masla, ki napolni sluhovod in posledično uho okuži, kar povzroči bolečine v ušesih. Nekatere pasme imajo ozke sluhovode in se jim tudi rado nabira ušesno maslo. Celo pasme s širokimi sluhovodi in ne preveč odlakanimi uhlji lahko občasno trpijo zaradi prevelikih količin ušesnega masla. Vsi psi imajo dlako v ušesih in ušesa se jim lahko zamašijo in okužijo zaradi zamaška, ki zapira sluhovod.

Izbirajte med najbolj kvalitetnimi hranami za svojega psa: Hrana za pse

 


Simptomi otititsa in ušesne infekcije:

  • pes se praska po glavi ali ušesih,
  • pogosto stresa z glavo,
  • izcedek iz ušesa in/ali spremenjen in neprijeten vonj,
  • pordelost in vnetje ušes,
  • izpadanje dlak in morda kraste okrog ušes, ki se lahko raztezajo na območje glave in vratu,
  • ušesa so občutljiva na dotik,
  • v kroničnem primeru, lahko postane ušesni kanal zelo ozek,
  • če bolezen napreduje do srednjega ušesa, je opazna bolečina v čeljusti, nagibanje glave v stran in hoja v krogih.

Vse to so lahko znaki vnetja ušes, ki je lahko omejeno le na zunanji sluhovod ali pa gre za vnetje srednjega in notranjega ušesa, pri čemer je poškodovan tudi bobnič. Pri obolenju so možni zapleti, ki lahko v skrajnem primeru privedejo do oglušitve, zato je nujno potreben pravočasen obisk veterinarja.

Pred postavitvijo diagnoze veterinar najprej pregleda in pretipa uhlje ter opravi pregled z otoskopom. Tako ugotovi, v kakšnem stanju je sluhovod ter kako razširjeno in močno je vnetje. Preveri tudi, ali so v sluhovodu morda dlake, tujek ali nesnaga. Psu odvzame bris sluhovoda in s pomočjo mikroskopskega pregleda brisa ugotovi povzročitelja. Zelo pogost vzrok vnetja so alergije, zato je tudi pogovor o prehranskih in življenjskih navadah psa pomemben del pregleda. Veterinar preveri tudi integriteto bobniča. V primeru predrtega bobniča bo zdravila predpisal previdneje, saj so zaradi nevarnosti oglušitve nekatera zdravila in čistilna sredstva kontraindicirana.

Zdravljenje

  • Zdravljenje vnetja se začne s čiščenjem. Če gre za blago vnetje, lahko uhlje očisti lastnik sam. V primeru hudega vnetja pa naj to stori veterinar. S čiščenjem moramo odstraniti gnoj in izcedek, saj so nekatera zdravila v prisotnosti izcedka neučinkovita. Pred čiščenjem je zaradi močne bolečine včasih potrebno psa najprej pomiriti s pomirjevali ali ga dati v splošno anestezijo. Pri sodelujočih psih lahko čiščenje uspe brez pomirjeval.
  • pri bakterijskih infekcijah pogosto opazimo rumeno-rjavkast, smrdljiv izcedek, ki ga je potrebno odstraniti in pogosto tudi uporabiti antibiotike,
  • v primeru alergije moramo psu predpisati izločevalno dieto ter hkrati zdraviti obolela ušesa. Ko se ušesa pozdravijo, pa nadaljujemo še z ugotavljanjem alergena, ki je povzročil reakcijo,
  • kadar so vzrok vnetja garje, opazimo v ušesu temne naslage, podobne usedlini kave. V tem primeru je potrebno uho očistiti te umazanije in uporabiti zdravila, ki uničijo garje,
  • pri glivičnih vnetjih ušesa pogosto opazimo rjavkast, mazav izcedek, smrdljivega vonja. Tudi v tem primeru je potrebno uho čistiti in uporabiti zdravila proti glivicam.


Kako lahko poskrbimo za zdrava pasja ušesa?
Za samo preventivo ušesnih vnetij je pomembno, da večkrat pregledate ušesa vašega psa. Najmanj vsak mesec psu rutinsko preglejte ušesa in še pogosteje, če je imel pred kratkim kakršnekoli težave z njimi. Majhna količina ušesnega masla je v ušesu normalno prisotna in predstavlja tudi naravno obrambo pred škodljivimi mikroorganizmi. Psom, ki so veliko v vodi, je potrebno po vsakem takšnem kopanju ušesa osušiti in obrisati. Pri psih z dolgimi, visečimi uhlji in pri tistih, ki so že imeli vnetja ušes, je priporočljivo ušesa rutinsko, enkrat tedensko čistiti. Če je okoli samega vstopa v sluhovod zelo veliko dlak, je dobro te dlake tudi pristriči, da se omogoči lažje zračenje ušesa. Povohajte uho, zdravo uho diši po toplem ušesnem maslu, če je vonj neprijeten ali močan, to kaže na vnetje ušesa in psa mora pregledati veterinar.

Pri nas najdete najbolj kvalitetne hrane za pse. Preverite: Hrana za pse


Čiščenje ušes
Vnetje lahko preprečite tako, da psu približno dvakrat mesečno preventivno očistite uhlja. Pri tem je priporočjiva uporaba raztopine za čiščenje ušes. Prav tako je čiščenje priporočljivo v primeru povečane proizvodnje ušesnega masla. Ko se lotevate čiščenja ušes, najprej poglejte ali so ušesa zamašena. Če je potrebno, s prsti potegnite iz ušes odmrlo dlako. Nato z oljnim čistilnim sredstvom oziroma s sredstvom za čiščenje pasjih ušes očistite prevelike količine ušesnega masla. Ne uporabljajte pudrov, ti lahko vso situacijo še poslabšajo.

Ušes ne smemo čistiti preveč nasilno ali prepogosto. Uho ponavadi izloča ušesno maslo, če ga kaj draži, torej lahko povzroča izločanje ušesnega masla tudi čiščenje ušes, zato ušesa čistimo po potrebi in ne pretiravamo.

Postopek čiščenja ušes
Najprej poiščite sluhovod, ki se ga dobro otipa ob strani glave. Vanj obilno nalijte čistilno sredstvo in sluhovod od zunaj masirajte približno eno minuto. Na koncu tekočino popivnajte s kosom vate, ki ga ovijete okoli prsta. Uho obrišite le tako daleč, kot lahko sežete s prstom. Preostalo tekočino bo pes sam odstranil z otresanjem glave. Uporaba vatenk je izredno nevarna, saj lahko z njimi poškodujete nežne strukture sluhovoda ter tako sami ustvarite pogoje za njegovo vnetje.